God Jul och Gott Nytt År

Vårterminen 2020 startar:
9/1 Fortsättare
13/1 Nybörjare o Fortsättare
15/1 Nybörjargrund
Välkomna Benny och Jane

 

 


aflagg.jpg (Skånelistan) = Danser som även dansas i andra linedanceföreningar för gemansamma danser ute på social/fri danser.

Kursdanser Höstterminen 2019

      


 Datum                      Nybörjar Grundkurs 

   

4/9         Dans:     Twinkle In Her Eyes                     Koreograf. Marie Sörensen

                              Take Me Home                           Koreograf: Karen Tripp


11/9      Dans:      Nothing but you  Ez                    Koreograf: J-F Casseau


 18/9      Dans:      My Pretty Belinda                       Koreograf: Vikki Morris


25/9        ------------------------  REPETITION  -----------------------------


2/10     Dans:      Gypsy Queen AB                         Koreograf: Ann Korsgaard och

                                                                                                     Kirsten Hansen


9/10     Dans:     Cykelen                                        Koreograf: Ulla Engström


16/10 ----------------------------- REPETITION ---------------------------------


23/10   Dans:     Another Country                           Koreograf: Bruno Morel


30/10   Dans:    Tennessee Waltz Surpri.                 Koreograf: Andy Chumbley


6/10      ------------------------------- REPETITION ----------------------------------


13/11  Dans:   Down On Your Uppers                    Koreograf: Gary O´Reilly


20/11  Dans:   All In My Head                                 Koroegraf: Suzi Bean


27/11  Dans:  Mini Mariana                                     Koreograf: Jan Welsh

                       Yee-Haa!                                           Koreograf: Dennis Foley o Verita Mills


4/12    ------------------------  REPTITION/ AVSLUTNING -----------------------


                                              Nybörjarkurs

 

2/9          Dans:  Head Over Heels                 Koreograf: Wayne Beatley

                           Dare To Dance                    Koreograf:  Fred Whitehouse


9/9          Dans: It´s Easy                              Koreograf:  Sandra Speck       

                          (Skånelistan)


16/9        Dans: Absolutely                           Koreograf: Niels Poulsen


23/9  ------------------------- REPETITION -----------------------------------


30/9       Dans:  Bonaparte´s Retreat           Koreograf: Maddison Glover


7/10       Dans: Cracking Cold Ones              Koreograf: Lisa M  - John Grose


14/10  ----------------------- REPETITION ---------------------------------


21/10    Dans:  Don´t Care Easy                 Koreograf: Annettte Lapp


28/10    Dans:  Vacation                              Koreograf: Maddison Glover


4/11     ---------------------- REPETITION --------------------------------------


11/11    Dans:  Train Swing                         Koreograf:  Niels Poulsen

                     ( Skånelistan)


18/11   ​Dans: Marching Home                    Koreograf: Tina Argyle


25/11   Dans: Nothing But You                  Koreograf: Josée Martel


2/12    ----------------- REPETITION/ AVSLUTNING --------------------------


 

                                               Fortsättningskurs

 

29/8       Dans: Playboys                                          Koreograf: Karl-Harry Winson

2/9                    2 Words 1 Finger                              Koreograf: Norman Giffard


5/9         Dans: Coz I Don`t Care                            Koreograf: Julia Wentzel

9/9                  (Skånelistan)


 12/9      Dans: The Newfie Stomp                          Koreograf: Mike Hitchen

16/9


 19/9  ----------------------------- REPETITION ------------------------------------

23/9


26/9      Dans: Soul Shake                                      Koreograf: Fred Whitehouse

30/9


3/10      Dans: Lonely Blues                                     Koreograf: Rachel McEnaney-White

7/10             (Skånelistan)


10/10  ----------------------------- REPETITION ----------------------------------

14/10

 


17/10    Dans: Everything I Have                            Koreograf: Gary O´Reilley och

21/10           (Skånelistan)


24/10   Dans: Kansas City                                     Koroegraf: Robbie McGowan Hickie

28/10          (Skånelistan)


31/10   ----------------------------------- ​REPETITION -----------------------------------

4/11


7/11      Dans: Shot Of Tequila                               Koreograf: Fred Whitehouse

11/11


14/11    Dans: Nothing But You                            Koreograf: Darren Bailey

18/11


21/11    Dans: Damn!!!!!                                      Koreograf: Rob Fowler

25/11


28/11  --------------------- REPETITION/ AVSLUTNING -----------------------

2/12


 
stäng