HÅLL AVSTÅND OCH
VAR RÄDDA OM VARANDRA!

 

 


aflagg.jpg (Skånelistan) = Danser som även dansas i andra linedanceföreningar för gemansamma danser ute på social/fri danser.

Kursdanser Höstterminen 2020


Nybörjargrund  

​Onsdagar 18:30- 20:00

Datum


26/8           Dans: Fool Around A Bit     Koreograf: Sandra Schuler

                    Dans: Jerusalema EZ           Koreograf: Colin Ghys & Alison Johnstone

                              (Skånelistan)

                    (count 32 wall 4 av orginalet count 64 wall 2) 


2/9             Dans: Moviestar                   ​Koreografi: Micaela Svensson Erlandsson

 

9/9             Dans:Country Boy Lovin' ​ Koreografi: Maddison Glover

                              (Skånelistan)


16/9                     REPETITION


23/9           Dans:Coffee Days And Whiskey Nights ​Koreograf: Ivonne Verhagen


30/9           ​Dans: Hillbilly Girl ​               Koreograf: Andy McGrath


7/10           ​          ​REPETITION

Nybörjare

Måndagar 18:30- 19:55

 

24/8           Dans: Country Boy Lovin´  Koreograf: Maddison Glover

                              (Skånelistan)

                    Dans: Jerusalema  EZ          Koreograf: Colin Ghys & Alison Johnstone

                              (Skånelistan)

                     (count 32 wall 4 av orginalet count 64 wall 2)


31/8           Dans: Good Feelings            Koreografi: Fred Whitehouse


7/9             Dans: Mira Sofia                   Koreografi: Belén Mârques


14/9                     REPETITION 


21/9           Dans: By The Numbers      ​Koreograf: Dan Albro  


28/9            Dans:  Oh Candida                 Koreograf: Ira Weisburg


5/10                      REPETITION

Fortsättare 

Torsdagar 18:30- 20:00 och Måndagar 20:00- 21:30


20/8          Dans: Jerusalema 64/2           Koreograf: Colin Ghys & Alison Johnstone

24/8


27/8          Dans: Faith, Hope and Love  Koreograf: Fred Withehouse, Darren Bailey

31/8                    (Skånelistan)                                     and Josè Miguel Belloque Vane


3/9            Dans: Cruel Intentions            Koreograf: Karl- Harry Winston

7/9                      (Skånelistan)


10/9                   REPETITION

14/9


17/9          ​Dans: Just A Phase                ​Koreograf: Fred Whitehouse &

21/9                    (Skånelistan)                                         Maddison Glover



24/9          Dans: Chrystal Touch           Koreograf:

28/9                    (Skånelistan)

 

1/10                     ​REPETITION

5/10

 

 

 

 



Kursdanser Vårterminen 2020

      

 Datum                      Nybörjar Grundkurs 

   

15/1      Dans:  AB Goodnight Kiss                     Koroegraf: Janet Cummings

               Dans: Good Feeling                              Koreograf: Fred Whitehouse


22/1      Dans: When You Smile              Koreograf: José Miquel Belloque & Roy Verdonk


29/1      Dans: I Wish Rolling Home           Koreograf: Seoyoung Park & Christina Yang


5/2         -----------------   REPETITION   ------------------------------


12/2      Dans: Chattahoochee II                      Koreograf: Unknown/ Okänd


19/2      Dans:  A Happy Life                             Koreograf: Keriann Marshall &

                                                                                            Jeanne Chamas


26/2       -----------------   REPETITION    ------------------------------


4/3        Dans: Stealing The Best                       Koreograf: Rosie Multari


11/3                                ÅRSMÖTE KL. 18:30


18/3      Dans:  Go Country    ​inställt                  Koreograf: Lisa M. Johns- Grose


25/3      Dans:  Heart Of An Angel   inställt          Koreograf: Willie Brown


1/4         ------------------   REPETITION  ​inställt ----------------------------


8/4        Dans: Smooth Operator  ​inställt              Koreograf:  Peter Metelnick


15/4      Dans: Cooffe Days And Whiskey Nights  ​inställt  Koreograf: Ivonne Verhagen


22/4     ------------------   REPETITION ​ inställt  -----------------------------


29/4     Dans: Under The Sun   ​inställt                  Koreograf: Kathy Chang & Sue Hsu


6/5       Dans:  Texas Stomp   ​inställt                    Koreograf: Rut Elias


13/5    -----------------------  REPETITION ​inställt  ---------------------------------------


20/5    -------------- REPETITION/ AVSLUTNING  ​inställt --------------------



                                              Nybörjarkurs

 

13/1        Dans: Trashy Woman               Koreograf: James Hart

                 Dans: Lookin´ Good                 Koreograf: Dolly Kingsley


​20/1        ​Dans: Nothing But You              Koreograf: Josée Martel


27/1        Dans: Stealing The Best             Koreograf: Rosie Multari


3/2         ---------------------- REPETITION -------------------------


10/2        Dans: Ignite The Fuse                 Koreograf: Julie Snailham


​17/2      Dans: Holding Hands Together      Koreograf: José Miguel Belloque Vane &

                                                                                     Alison Johnstone


24/2     ---------------------- REPETITION ---------------------------


2/3        Dans: No One Needs To Know ( Skånelistan)   Koreograf: Lynn & David Herman


9/3        Dans: New Orleans Music                 Koreograf: Dee Musk & Christine Stewart


11/3                             ÅRSMÖTE KL. 18:30


16/3    --------------------    REPETITION   --------------------------


23/3     Dans: Mira Sofia (Skånelistan)   ​inställt  Koreograf: Belén Márquuez


30/3     Dans: Shaky  (Skånelistan)  ​inställt      Koreograf:  Gary Lafferty   


6/4      -------------------     REPTITION ​inställt   ----------------------------


​13/4         ----------------       PÅSK    -------------------------


20/4      Dans: Dance Monkey  ​inställt            Koreograf: Alison Johnstone


​27/4     Dans: By The Numbers  ​inställt          Koreograf: Dan Albro


​4/5      ----------------        REPETITION ​inställt     -----------------------------------


11/5    Dans: Pocket Of Hearts   ​inställt          Koreograf: Maggie Gallagher


18/5    Dans: Good Feelings  ​inställt               Koreograf: Fred Whitehouse


25/5    ----------------- REPETITION/ AVSLUTNING ​inställt --------------------------


 

                                               Fortsättningskurs

 

9/1      Dans: More Than I Can Say                     Koreograf: Eun Hee Yoon

13/1    Dans: Everything I Have                         Koreograf: G. O`Reilly & M. Gallagher


16/1    Dans:  Tears I Cried                                Koreograf: Karl - Harry Winson

20/1             


23/1   Dans: Adalaida  (Skånelistan)                   Koreograf: Gary O´Reilly

27/1


​30/!   ---------------------   REPETITION  ------------------------------  

3/2


6/2  ​   Dans: I Got You  (Skånelistan)                  Koreograf: Maggie Gallagher

10/2


13/2  ​ Dans: Half Past Tipsy (Skånelistan)           Koreograf: Maddison Glover and

17/2                                                                                Rachel McEnane-White


20/2   --------------------  REPETITION  ----------------------------------

24/2


27/2   Dans: Rolling With Love (Skånelistan)      Koreograf: Heather Brown &

2/3                                                                                     Simon Ward


5/3     Dans: Cherry Bomb (Skånelistan)           Koreograf: Rob Fowler

9/3


11/3                                 ÅRSMÖTE KL. 18:30


12/3      ------------------------ REPETITION -------------------------------------

16/3


19/3   Dans: Hey Now  (Skånelistan)                  Koreograf: Gary O´Reilly

23/3    ​inställt


26/3   Dans: Cooler Than Cool      ​inställt            Koreograf: Niels Poulsen

30/3


2/4 ---------------------   REPETITION ------------------------------

6/4


9/4      -----------------      PÅSK ---------------------------------

13/4


16/4  Dans: Just A Phase   ​inställt                        Koreograf: Fred Whitehouse &

20/4                                                                                    Maddison Glover


23/4  ​Dans: Remember You Young   ​inställt       Koreograf: Amund Storsveen &

27/4                                                                                Jo Thomson Szymanski


30/4      -----------------  REPETITION ​inställt --------------------------------

4/5


7/5    ​Dans: Castles         ​inställt                            Koreograf: Maggie Gallagher

11/5


14/5  ​Dans: You And Me Girl    ​inställt                   Koreograf: Roger Neff

18/5


21/5  --------------------- REPETITION/ AVSLUTNING  -----------------------

25/5                


 
stäng